YouTube Algoritması Nedir? Nasıl Çalışır?

YouTube Algoritması Nedir? Nasıl Çalışır?

İnsanların YouTube içerisinde bulunduğu esnada göreceği videoları belirleyen dijital sisteme verilen isim YouTube Algoritması olup, Instagram, Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya sitelerinin geliştirdiği algoritmalar ile benzerlik göstermektedir. Sistem, Youtube kullanıcılarının ne istediklerini göstermek amacıyla geliştirilmiş ve arama kolaylığı sağlamaktadır.

Algoritma kullanıcılara sitede yaptığı aramaların göreceği sonuçlara karar vermiyor, sitenin diğer bölümlerinde de görülecek olan videoları belirliyor. Kısaca kullanıcıların izleme ve aramalarına göre hangi videoları görebilecekleri sitenin kendi sistemi tarafından belirlenmektedir.

Peki YouTube Algoritması nasıl çalışır? Kullanıcıların en fazla merak ettiği sorulardan birisidir. Burada algoritmanın kullanıcılara videoları gösterebileceği toplam altı bölüm vardır. Anahtar bölüm olarak ta isimlendirilen bu bölümler; arama sonuçları, önerilen video akışı, giriş sayfası, trend akışı, izleyicilerin aboneliklerinin altı ve kullanıcılar tarafından oluşturulan tüm birimler şeklindedir.

İki yönlü arama ve keşif sistemi olan algoritmanın amacı açık ve nettir. Sitede bulunan izleyicilerin aradıkları videoları bulmalarına yardımcı olmak ve kullanıcıların uzun vadeli katılımını sağlamak amacıyla memnuniyetlerini üst düzeye çıkarmak şeklinde tanımlanabilmektedir.

YouTube Algoritması ilk defa uygulanmaya başladığı zamanlarda videoların üst sıralamalarda çıkmasını belirlemek görüntüleme sayısına dikkat ediyordu. Yani algoritma vidoların izlenme süresine bakmadan sadece izlenme sayısına (görüntüleme sayısına) bakarak görüntülenme sayısı yüksek olan videoları üst sıralara taşıyordu. Bu da videoları yüksek görüntülenme alan içerik üreticileri için YouTube tarafından sunulan bir ödül niteliğindeydi. Durum böyle olunca içerik üreticileri de tıklama yada görüntüleme alabilmek için çeşitli yollara başvurdular. Videoların ilgi çekmesi için spam görseller kullanarak ilk sıralara yerleştiler. İçerik üreticilerin bu tutumu vidoların kalitesini düşürdüğü gibi izleyicileri de keyif alacakları içerikleri izlemekten uzaklaştırdı.

Kaliteyi düşürmek istemeyen ve kullanıcıların keyifle izleyecekleri videoları göstermek için sistem değişikliğine giden YouTube, izlenme süresini önemseyen ve kullanıcıların ilgi gösterdiği videoları üst sıralarda gösteren algoritmayı geliştirdi.

Geliştirdiği algoritma ile yapay zeka kullanan YouTube; doğru videoların doğru kişilere doğru zamanda ulaştırılmasını sağlamak amacıyla kullanıcıların videolarla girdiği etkileşime odaklanmaktadır.

YouTube Algoritması çalışma sistemi, tamamen kullanıcının hareketlerini izleyerek görmek istediği videoları ön plana çıkarmaktadır. Algoritmanın geri bildirimi içerdiği konular; kullanıcıların neleri izleyip neleri izlemediği, kullanıcıların videoda geçirdiği zaman yani izlenme süresi, kullanıcıların ziyaretlerinde videoları izlemede geçirdiği süre yani oturum süresi ve birde kullanıcıların izlediği videoları beğenip beğenmediği şeklindedir.

YouTube Algoritması kullanıcıların hareketlerini takip ederek izledikleri videolara göre hangi videoları izleyecekleri sıralamalarda gösterilmektedir.